تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

سی تی اسکن روده بزرگ

شما اینجا هستید:

سی-تی-اسکن-روده-بزرگ
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  سی تی اسکن روده بزرگ

  انواع مختلف سرطان های روده بزرگ به شدت خطرناک هستند. این نوع سرطان از مرگبارترین سرطان ها نیست اما باید جدی گرفته شود.

  در سال ۲۰۱۶  حدود ۱۴۰ هزار نفر به انواع مختلف سرطان روده مبتلا شدند و یکی از مسایل مهم این است که اغلب مردم وقتی برای درمان دست به کار می شوند که دیگر خیلی دیر شده است و علتش این است که مردم علامت های بیماری را نادیده می گیرند.

  سی-تی-اسکن-روده-بزرگ
  سی-تی-اسکن-روده-بزرگ

  این ۴ علامت سرطان روده بزرگ را نادیده نگیرید:

  • گرفتگی عضلانی: این علامت همیشه دست کم گرفته می شود چون گرفتگی به دلایل دیگری که ارتباطی به سرطان ندارند هم رخ می دهد. اما اگر گرفتگی عضلانی شکمی دارید معنایش این نیست که حتما به سرطان مبتلا شده اید اما اگر گرفتگی شدید و طولانی مدت دارید و علائم دیگر سرطان روده بزرگ را نیز دارید بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.
  • خستگی: خستگی هم اغلب نادیده گرفته می شود چون چندان جدی به نظر نمی رسد. به دلیل سرعت سرسام آور زندگی این وضعیت چندان غافلگیر کننده نیست چون درصد زیادی از مردم به دلیل کم خوابی همیشه احساس خستگی می کنند اما اگر خستگی شما مزمن و دائمی است باید به پزشک مراجعه کنید. خستگی و سرطان با یکدیگر مرتبط هستند زیرا سلول های سرطانی از انرژی بدن استفاده می کنند.
  • کاهش وزن ناگهانی و بی دلیل: اگر وزن زیادی را در زمان کم و بی دلیل از دست دادید می تواند علامت چند نوع سرطان باشد و یکی از آنها سرطان روده بزرگ است. سلول های سرطانی از انرژی سلول های بدن استفاده می کنند و همینطور می توانند سیستم ایمنی بدن را که باید با سرطان مبارزه کند تضعیف کنند و این مساله باعث کاهش وزن ناگهانی می شود اما وقتی از سرطان روده بزرگ صحبت می کنیم این می تواند نشانه یک تومور باشد که روده بزرگ را مسدود کرده و روی انتقال مواد غذایی در روده اثر نامطلوب گذاشته که به کاهش وزن ناگهانی منجر می شود.
  • غیر منظم شدن حرکات روده و اجابت مزاج: زمان شروع، پیوستگی و زمانبندی کار کردن شکم می تواند نشانه های مختلفی از بیماری ها را با خودش داشته باشد از جمله سرطان. پولیپ های روده مقدار محدودی سلول هستند که می توانند به سلول های سرطانی تبدیل شوند و در صورت تبدیل شدن به تومور روی فرآیند کار کردن شکم اثر منفی بگذارند. این تومورها روی عملکرد روده بزرگ اثر منفی می گذارند و باعث تغییر شکل و ظاهر مدفوع می شوند.

  تشخیص سرطان روده برزگ

  • با استفاده از سونوگرافی که در این روش کیست و تومور روده بزرگ تشخیص داده می شود.
  • به وسیله سی تی اسکن نیز می توان خوش بین یا بدخیم بودن تومور رود بزرگ را تعیین کرد.
  • با استفاده از تست آزمایشگاهی مانند تست خون و ادرار
  • کولونوسکوپی: در این روش از ابزار خاصی به منظور مشاهده روده بزرگ استفاده می شود.
  • پروکتوسکوپی: در این روش با استفاده از نوعی دستگاه به صورت مستقیم داخل و قسمت های تحتانی روده بزرگ بررسی می شود و ممکن است بیمار کمی فشار را احساس کند.

  سایر خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب عبارتند از:

  رادیولوژی

  ام آر آی

  سنجش تراکم استخوان

  سونوگرافی بارداری

  سی تی اسکن

  سونوگرافی

  3 1 رای
  امتیازدهی به این پست
  guest

  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها