تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

سی تی اسکن

شما اینجا هستید:

سی-تی-اسکن
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  سی تی اسکن

  سی تی اسکن یکی از روش هایی است که بسیار مدرن در تصویربرداری پزشکی است پس از رادیوگرافی ساده سی تی اسکن ، کمک بسیاری را در ارزیابی ضایعات سیستم حرکتی بدن فرد مخصوصا استخوان ها می کند . در دنیای امروزی برای این که بتوانند بیماری ها را با دقت بیشتری تشخیص دهند از سی تی اسکن استفاده می کنند . توسط تصویرهای سی تی اسکن می توان بافت های داخلی بدن را رویت کرد و فرم و ظاهر آن ها را تحت نظر قرار گرفت . این اطلاعات می توانند اگرچه بیماری وجود داشته باشد فرد را مطلع کند . تصویرهای سی تی اسکن قسمت های بدن را قابل رویت می کند . دستگاه های سی تی اسکنی که در دنیای امروزی وجود دارد دارای قدرت بسیاری هستند  به شکلی که قادر به این هستند تصویرهایی از برش هایی که با فاصله کمتری از یک میلیمتر را از بدن شخص ارائه کنند و برای تمامی قسمت های بدن امکان سی تی اسکن می باشد .

  سی تی اسکن به چه شکلی عمل می کند

  سی تی اسکن به وسیله اشعه ایکس انجام می شود . در این روش باریکه بسیار ظریفی از اشعه ایکس به قسمت های بدن بیمار ارسال می شود . این اشعه از همه بافت هایی که در بین راه آن ها وجود دارد رد می شود و اندازه ای از که از سمت مقابل خارج می شود به وسیله دتکتور دریافت می شود .
  بدین وسیله اطلاعات بسیاری به شکل اندازه های گوناگون جریان الکتریکی که متناسب با شدت اشعه دریافت شده به وسیله دتکتور به سیستم اصلی سی تی اسکن هدایت می شود . این سیستم که بسیار نیرومند می باشد اطلاعات را مورد پردازش قرار می دهد و پاسخ آن به شکل تصویرهای گوناگونی که سطح مقطع اندام را نشان می دهند روی مانیتور مشخص می شود . اگرچه نیاز باشد این تصویرها روی فیلک چاپ می شوند .

  سی تی اسکن روش تصویربرداری می باشد که نیازمند تکنیک و مهارت خاصی است و همین طور هرچه مدل دستگاه بالا تر باشد و مجهز تر باشد سی تی اسکن با دقت بیشتری انجام می شود و می تواند بهتر بیماری را تشخیص دهد و گزارش مطلوبی را ارائه دهد .

  تصویرهای سی تی اسکن با توجه بیشتری از تصویرهای رادیوگرافی ساده بافت استخوان ها و حتی بیشتری از بافت های دیگر اندام را نشان می دهد . به وسیله این متد فرد قادر می باشد درون استخوان را رویت کند . اغلب سی تی اسکن هایی که در دنیای امروزی وجود دارد از نوع اسپیرال یا مارپیچی هستند به این معنا که مرجع اشعه ایکس همچون یک مارپیچ به دور بدن بیمار عبور می کند و از زوایای گوناگون تصویربرداری انجام می شود .

  سی-تی-اسکن
  سی-تی-اسکن

  تصویرهای سی تی اسکن های در عصر جید بسیار با کیفیت تر و با توجه بیشتری گرفته می شود و سرعت این دستگاه ها هم بیشتر شده است به شکلی که اصولا انجام یک سی تی اسکن زمان بسیار ناچیزی را به خود اختصاص می دهد .

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به این پست
  guest

  7 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  trackback
  ام آر آی و کاربردهای آن | عوارض ام آر آی | مراقبت بعد از ام آر آی
  ۱۴۰۲/۰۵/۲۲ ۱۴:۴۵

  […] پیشرفته از جمله رادیوگرافی ساده، سونوگرافی، سی تی اسکن می توان ام آر آی را به عنوان انقلابی دیگر در دانش […]

  trackback
  بررسی روش های تصویربرداری | انواع روش های تصویربرداری پزشکی
  ۱۴۰۲/۰۵/۱۹ ۰۸:۳۸

  […] تفاوت اساسی میان سی تی اسکن و رادیولوژی ساده وجود دارد. در رادیولوژی ساده بیمار و […]

  trackback
  آمادگی قبل از سی تی اسکن | مراقبت های لازم قبل از سی تی اسکن
  ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۴:۲۰

  […] قبل از سی تی اسکن موجب می شود سی تی اسکن با شرایط بهتری انجام شود و بیمار احساس ناراحتی نکند و […]

  trackback
  سی تی اسکن روده بزرگ | سی تی اسکن چیست | هزینه سی تی اسکن شکم
  ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۴:۱۵

  […] وسیله سی تی اسکن نیز می توان خوش بین یا بدخیم بودن تومور رود بزرگ را […]

  trackback
  هزینه سی تی اسکن | سی تی اسکن | هزینه سی تی اسکن مغز | هزینه سی تی اسکن ریه
  ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۴:۰۱

  […] بدن مانند استخوان ها کمک بسیاری می کند. دستگاه های سی تی اسکن که در مراکز تصویربرداری پزشکی استفاده می شوند بسیار […]

  trackback
  آیا اشعه ایکس خطرناک است؟ | خطرات تولید اشعه ایکس | میزان مجاز عکس رادیولوژی
  ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۳:۵۴

  […] است که در رادیولوژی و خدماتی مانند سونوگرافی ها و سی تی اسکن به دلیل اینکه از اشعه ایکس استفاده می شود این نگرانی […]

  trackback
  کاربرد های رادیولوژی | انواع رادیولوژی | کاربرد های رایج رادیولوژی تشخیصی
  ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۳:۴۰

  […] سی تی اسکن: از این روش برای زمانی که پزشک نیاز به تصاویر دقیق دارد و نیاز به بررسی دقیق دارد، مخصوصا در نواحی از بدن که بافت نرم دارند، استفاده می شود و از تجهیزات اشعه ایکس برای ایجاد توالی از تصاویر مقطعی از بدن استفاده می شود. […]