تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

کاربرد سی تی اسکن

شما اینجا هستید:

کاربرد-سی-تی-اسکن
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  کاربرد سی تی اسکن

  سی تی اسکن توسط دستگاه های مخصوصی همچون x-Ray استفاده می شود تا تصویرهایی از زاویه های گوناگون بدن به وجود آورد . سی تی اسکن از بافت های گوناگون مانند ریه ها – استخوان – بافت نرم و رگ های خونی تصویرهایی واضح منتشر می کند . به وسیله سی تی اسکن رادیولوژیست ها بهتر می توانند اختلالات و بیماری های عروقی و … را تشخیص دهند .سی تی اسکن روشی می باشد که امروزه در دنیای  پزشکی بسیار کاربرد دارد و کاربرد سی تی اسکن هر روزه رو به پیشرفت می باشد .  و جهت تشخیص بیماری های مختلف از آن استفاده می کنند .

  اقدامات لازم قبل از سی تی اسکن

  بیمار بایستی از لباس های راحت – گشاد استفاده کند . وسایل فلزی می تواند تاثیرات منفی روی سی تی اسکن بگذارد . به همین علت باید لباس هایی که دارای وسایل فلزی است استفاده نشود . امکان دارد به بیمار توصیه شود به مدت چند ساعت پیش از انجام سی تی اسکن ناشتا باشد . خانم هایی که در دوران حاملگی هستند باید  به کارشناس رادیولوژی اطلاع دهند .

  کارشناس رادیولوژی به بیمار آموزش می دهد که چگونه روی تخت بخوابد . امکان دارد دستگاه سی تی اسکن بستگی به قسمتی از بدن بیمار که تست انجام می شود ، کند و یا تند شود یعنی در واقع احتمال دارد دستگاه به قدری تند بچرخد که بیمار متوجه چرخش شود و یا بالعکس به شکلی کند باشد که بیمار این موضوع را متوجه نشود . سی تی اسکن در بیشتر مواقع به علت این که احتیاح دارد تا بافت خاصی را با وضوح کامل نشان دهد به مواد کنتراست نیار دارد  .

  سی تی اسکن اصولا بین ۵ الی ۳۰ دقیقه زمان به خود اختصاص می دهد . زمانی که سی تی اسکن انجام شود بیمار بایستی منتظر بماند شاید تصویرهای بیشتری نیاز باشد تا انجام شود . سی تی اسکن در تشخیص بیماری هایی  همچون سکته – نارسایی کلیه و یا در نهایت مرگ وظیفه بسزایی دارد .

   سی تی اسکن دارای چه مزیت هایی است

  • در این روش هیچگونه دردی برای بیمار ایجاد نمی شود . بسیار روشی با دقت است و تهاجمی عمل نمی کند .
  • سی تی اسکن احتمال استفاده از روش های جراحی و نمونه برداری را کاهش می دهد .
  • برعکس روش های دیگر در سی تی اسکن اطلاعات بیشتری از بافت هایی همچون ریه ها – استخوان ها – بافت نرم و رگ های خونی مشاهده می شود .
  • سی تی اسکن طبیعی و یا غیر طبیعی بودن ساختارهای بدن را مشخص می کند و یک راهنمایی بسیار با دقت برای رادیوتراپی – بیوپسی و روش های دیگر تهاجمی می باشد .
  • سی تی اسکن در کوتاه ترین  زمان ممکن انجام می شود و در مواقعی که صدمات وارد شده – عارضه های داخلی و خونریزی هایی وجود داشته باشد . نشان می دهد تا بیمار را از هر خطری نجات دهد .

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به این پست
  guest

  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها