تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

کاربرد سونوگرافی NT

شما اینجا هستید:

بهترین زمان برای سونوگرافی NT

کاربرد سونوگرافی NT

شاید خیلی از ماها وقتی به دور و اطرافمان نگاه می کنیم یا در زندگی و رفت و آمدهای روزمره، به کودکان برخورده باشیم که دچار سندرم داون باشند. ابتدای امر این ذهنیت برای شما بوجود می آید که چرا این کودکان دچار سندرم داون شده اند و یا اینکه امکان پیشگیری از این بیماری قبل از تولد نوزاد نبوده است؟ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا راه های تشخیص این بیماری در جنین و پیشگیری از آن را در اختیار شما قرار دهیم.

سونوگرافی NT یک از روش های غربالگری بارداری است که برای تشخیص احتمال ابتلا جنین به سندرم داون، مشکلات کروموزومی، مشکلات قلبی و … استفاده می شود.

پس باید بدانیم که اساسا سونوگرافی NT چیست؟ انجام سونوگرافی NT چقدر اهمیت دارد؟ و در صورت لزوم، چه زمانی از بارداری باید این سونوگرافی را انجام داد؟

بهترین زمان برای سونوگرافی NT
بهترین زمان برای سونوگرافی NT

سونوگرافی NT

سونوگرافی NT در واقع یک روش غربالگری برای دوران بارداری است که به جهت بررسی اختلالات کروموزومی انجام می شود. یکی از این اختلالات در جنین، سندرم داون است. سندروم داون زمانی اتفاق می افتد که جنین در هنگام تقسیم سلولی، به جای ۴۶ کروموزوم، ۴۷ کروموزوم داشته باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که همیشه سندرم داون به خاطر سابقه ی فامیلی، خانوادگی و یا سابقه زایمان های قبلی نوزاد مبتلا به این سندرم، رخ نمی دهد. ممکن است این سندرم به صورت تصادفی در هر بارداری اتفاق بیفتد.

امروزه با پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی، می توان بارداری های پر خطر را با استفاده از روش های غربالگری غیر تهاجمی تشخیص داد و همچنین با روش های تشخیصی دیگر امکان ابتلا یا عدم ابتلای نوزاد به این سندرم را بررسی کرد.

در صورتیکه نتیجه غربالگری نشان دهنده خطر پایین باشد، نیاز به انجام روش های تشخیصی دیگر نیست. ولی اگر نتیجه مثبت باشد برای تشخیص قطعی لازم به انجام روش های تشخیصی دیگر مانند نمونه گیری و آمنیوسنتز است و نتایج این تست ها ملاک پایان دادن به بارداری است.

در سونوگرافی NT علاوه بر تشخیص ناهنجاری های ژنتیکی و مادرزادی، می توان سن دقیق جنین و وقت دقیق زایمان طبیعی را تعیین کرد. در این سونوگرافی وجود یا عدم وجود استخوان های بینی هم مورد بررسی قرار می گیرد. زیرا در برخی از ناهنجاری های مادرزادی مثل سندرم داون، تیغه استخوان بینی تشکیل نمی شود. البته استخوان بینی در هر دوره ای از حاملگی قابل اندازه گیری است، اما در سونوگرافی NT بیشتر در سه ماهه دوم استفاده می شود.

 کاربرد سونوگرافی NT و استخوان بینی، برای تشخیص نارسایی قلبی و  بیماری های ژنتیکی شایع در جنین می باشد.

شکل استخوان بینی و زاویه آن با استخوان پیشانی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها در هر سنی کمک کننده است.

متخصص مربوطه با اندازه گیری قسمت های مختلف بدن جنین، مثل طول بدن، اندازه دور سر جنین، استخوان ران و استخوان بازو، سلامت جنین را مورد بررسی قرار می دهد.

چه زمانی از بارداری باید این سونوگرافی را انجام داد؟

سونوگرافی NT معمولا در سه ماهه اول بارداری انجام می شود و با بررسی فضای روشن و شفاف بافت پشت گردن جنین، این بیماری مشخص می شود. بهترین زمان برای انجام این سونوگرافی، هفته ۱۱ تا  ۱۳ بارداری می باشد. قابل توجه است که انجام این سونوگرافی قبل از هفته ۱۱ به دلیل کوچک بودن جنین و بعد از هفته ۱۳ به دلیل از بین رفتن مایع شفاف پشت گردن جنین، امکان پذیر نیست.

سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟
سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟

احتمال وقوع سندرم داون

  • احتمال بروز سندرم داون در زنانی که در محدوده سنی بین ۲۰ تا ۲۹ سال باشند، ۱ تا ۱۵۰۰ مورد بارداری است.
  • احتمال بروز سندرم داون در زنانی که در محدوده سنی بین ۳۰ تا ۳۹ سال باشند، ۱ تا ۹۰۰ مورد بارداری است.
  • احتمال بروز سندرم داون در زنانی که در محدوده سنی بین ۴۰ سال و بالاتر باشند، ۱ تا ۱۰۰ مورد بارداری است.

اهمیت انجام سونوگرافی NT

همه مادران باردار باید این سونوگرافی را انجام دهند تا بررسی های لازم نسب به ابتلای جنین به سندرم داون انجام شود. این تست های تشخیصی باعث می شود تا از اینکه جنین به سندرم داون مبتلا نباشد، اطمینان حاصل شود. ولی باید گفت که انجام این سونوگرافی خطر سقط جنین را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل متخصص زنان اکثرا تست های غربالگری را قبل از انجام آزمونهای تشخیصی تجویز می کنند.

سونوگرافی NT چگونه انجام می شود؟

این سونوگرافی توسط متخصص سونوگرافی انجام می شود اما ممکن است توسط پزشک متخصص زنان که دوره های آن را گذرانده است نیز انجام شود.

مراحل کار به این صورت است که در ابتدا ژل مخصوص سونوگرافی روی شکم قرار داده می شود و سپس وسیله ای بنام پروپ روی شکم حرکت داده می شود. اندازه سر جنین تا انتهای ستون فقرات و میزان مایع پشت گردن جنین مشخص می شود.

 خانم ها با چه شرایطی باید این سونوگرافی را انجام دهند؟

انجام این سونوگرافی برای همه مادران باردار مفید است و می توان گفت که خیال مادران باردار را از بابت ناهنجاری های جنین راحت می کند.

در خانم های بالای ۳۵ سال و مادران که در بارداری های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی به دنیا آورده اند و یا در اقوام درجه یک خود، کودکانی با ناهنجاری های مادرزادی و زنتیکی بدنیا آمده است، حتما باید این سونوگرافی را انجام دهند.

آمادگی قبل از سونوگرافی NT

مادران قبل از انجام این سونوگرافی، در هفته های بین ۱۱ تا ۱۴ بارداری حتما به پزشک مراجعه کنند.

بهتر است برای بررسی بیشتر ناهنجاری های جنین، در کنار انجام سونوگرافی NT، آزمایش خون نیز انجام شود. دقت سونوگرافی، به تنهایی حدود ۷۵ درصد می باشد ولی اگر با آزمایش خون همراه شود صحت آن به ۸۵ درصد خواهد رسید.

توصیه می شود برای انجام سونوگرافی با دقت و کیفیت بالا به مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب مراجعه نمایید.

 چگونگی دیده شدن جنین بیمار در سونوگرافی NT

در این سونوگرافی، متخصص مربوطه، فضای روشن و شفات در بافت پشت گردن را مورد بررسی قرار داده و بیماری را تشخیص می دهد.

نوزادی که به ناهنجاری های مادرزادی مبتلا باشد، در طول سه ماه اول بارداری، مایع تجمع یافته ای در ناحیه پشت گردن خود، دارد که این فضای روشن، بزرگتر از میزان طبیعی آن می باشد.

در سونوگرافی، NT نرمال چه عددی است؟

در صورتی که سونوگرافی NT با دقت انجام شود، اگر میزان آن زیر عدد ۲.۵ باشد، بارداری طبیعی گزارش می شود. ولی اگر میزان NT بیشتر از ۲.۵ باشد نیاز به انجام آزمایشات تشخیصی بیشتری می باشد.

عدد نرمال در سونوگرافی NT
عدد نرمال در سونوگرافی NT

عوامل تاثیرگذار در بالا بردن احتمال خطا در سونوگرافی NT

عواملی وجود دارد که در سونوگرافی NT تاثیر گذار هستند و دقت سونوگرافی را کم می کنند. از این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اضافه وزن و چاقی مادر
  • وجود مدفوع در روه های جنین
  • کاهش مقدار مایع آمنیوتیک
  • قرار گرفتن جنین در پوزیشن های مختلف در حین انجام سونوگرافی مثلا خواب بودن جنین، به شکم بودن جنین، حرکت بیش از حد جنین
  • عدم همکاری مادر در هنگام انجام سونوگرافی مثلا اینکه امکان درازشیدن به پشت را نداشته باشد.

آیا در زمان سونوگرافی NT باید ناشتا بود؟

برای انجام این سونوگرافی نیاز به ناشتا بودن نیست و مادر باید صبحانه کامل و مقوی می کند و همچنین نیاز است که از مایعات فراوانی استفاده شود.

بهتر است مادر قبل از انجام سونوگرافی چند قدم راه برود، مایعات شیرین بخورد و مثانه مادر کاملا تخلیه شود تا جنین در وضعیت خوبی قرار گیرد.

مدت زمان انجام سونوگرافی NT

بستگی به شرایط مادر مدت زمان انجام آن متفاوت است. برای این امر مادر باید همکاری لازم را با پزشک انجام دهد و هر پوزیشنی که پزشک توصیه می کند را انجام دهد.

در این سونوگرافی جنین باید خوب بچرخد و حرکت زیادی نداشته باشد.

پوزیشن جنین اهمیت زیادی در اندازه گیری NT دارد. جنین باید در پوزیشنی قرار گیرد که پزشک بتواند به راحتی با دقت بیشتری مایع پشت گردن جنین را اندازه گیری کند.

این آزمایش در حالت معمولی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.

نتیجه گیری

زنان بارداری که سن بالای ۳۵ سال دارند و یا در زایمان های قبلی خود فرزندی با ناهنجاری مادرزادی داشته اند، و یا اینکه در اقدام درجه یک خود، افرادی با مشکلات ژنتیکی و مادرزادی دارند حتما این سونوگرافی را انجام دهند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها