تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

کاربرد ام آر آی

شما اینجا هستید:

ام-آر-آی

ام آر آی چیست؟

ام آر آی (MRI) نوعی تکنولوژی پیشرفته می باشد که با استفاده از آن می توان تصاویر دقیقی از اندام های داخلی بدن به دست آورد که در آن تصویربرداری با استفاده از میدان مغناطیسی کاربرد دارد.

دستگاه ام آر آی به صورت لوله ای می باشد که توسط آهنربای دواری احاطه شده است که این آهنربا میدان مغناطیسی تولید می کند.

ام-آر-آی
ام-آر-آی

نحوه تصویربرداری با استفاده از ام آر آی

در صورتی که فردی قصد استفاده از این روش را دارد باید بداند که نباید هیچ شی فلزی مانند ساعت، انگشتر و… به همراه خود یا در نزدیکی خود داشته باشد زیرا اشیاء فلزی علاوه بر تاثیر بر میدان مغناطیسی می توانند به خود فرد نیز آسیب وارد کنند. همچنین لباس مخصوصی که تن بیمار می شود نباید هیچ قسمت فلزی داشته باشد.

در حین تصویربرداری با ام آر آی فرد باید آرام باشد و به صورت عادی نفس بکشد. پس از قرار گرفتن فرد داخل دستگاه، کحل مورد نظر با نور مشخص می شود و اسکن آن آغاز می شود. داخل این دستگاه دکمه ای قرار دارد که فرد در صورت نیاز از طریق آن می تواند به مسئولین اطلاع دهد که اسکن کردن را متوقف کنند. پس از اینکه اسکن کردن به اتمام رسید، تصاویر به رایانه منتقل می شوند و به صورت فیلم درمی آیند.

کاربردهای ام آر آی

در حال حاضر ام آر آی  برای تشخیص بسیاری از بیماری ها به پزشکان کمک شایانی می کند. موارد کاربرد ام آر آی در حال حاضر بسیار وسیع است که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • ام آر آی دست: گاهی مچ دست در اثر آسیب دچار اختلالاتی می شود که در صورت عدم درمان می تواند آسیب های جدی به دست وارد کند. از شایع ترین اختلالات مچ دست، عدم ثبات مفصل مچ دست می باشد که می تواند برای فرد آزار دهنده باشد.
  • ام آر آی کمر: نوعی از تصویربرداری که در تشخیص علت کمردرد بسیار مفید است، ام آر آی کمرمی باشد. این روش معمولا نسبت به روش های دیگر طولانی تر و گران تر می باشد. ام آر آی کمر به پزشک کمک می کند بافت نرم مانند عضلات، تاندون ها و دیسک های بین مهره ای را به خوبی مشاهده نماید. در این روش حتی ریشه های عصبی خارج شده از کمر نیز به خوبی قابل مشاهده هستند در نتیجه با استفاده از ام آر آی کمر به آسانی می توان علت آسیب دیدگی های کمر را شناسایی نمود.
  • ام آر آی زانو: ام آر آی زانوتصویر دقیقی از مفاصل داخل زانو تولید می کند که برای تشخیص علت درد یا خونریزی در داخل مفاصل زانو کاربرد دارد و می تواند برای شما مشخص کند که آیا شما به جراحی نیاز دارید یا خیر.

نتیجه گیری

تصاویر دقیق به دست آمده از ام آر آی به پزشکان در زمینه تشخیص بسیاری از بیماری ها کمک بسیاری می کنند. این تصاویر پس از اسکن بر روی مانیتور قابل مشاهده هستند و می توانند برای پزشک ارسال شوند یا اینکه چاپ گردند. همچنین در این مقاله سعی کردیم به بررسی تعدادی از کاربردهای ام آر آی بپردازیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
ام آر آی و کاربردهای آن | عوارض ام آر آی | مراقبت بعد از ام آر آی
۱۴۰۲/۰۵/۲۲ ۱۵:۴۰

[…] کاربرد ام آر آی […]

trackback
ام آر آی لگن | عوارض ام آر آی | بهترین مرکز ام آر آی در تهران | کاربرد ام آر آی
۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۴:۰۰

[…] این مقاله به بررسی کاربرد ام آر آی، مراحل ام آر آی شکم یا لگن و اقدامات لازم قبل از انجام […]