تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

پوکی استخوان

شما اینجا هستید:

پوکی استخوان

پوکی استخوان در واقع یعنی این که بافت استخوانی خراب می شود توده استخوان کم می شود و در نهایت موجب شکستگی استخوان می شود . توده استخوانی تا سن ۳۰ سالگی به اوج خود می رسد اما با بالا رفتن سن اندازه استخوانی که خراب می شود از اندازه ای که ساخته می شود بیشتر است . در حالت عادی بافت استخوانی مشابه یک کندوی عسل می باشد که با خراب شدن بافت استخوان نواحی تهی این کندو دارای ابعاد بیشتری می شود و در واقع دچار پوکی بیشتری می شود . به همین دلیل این قابلیت را پیدا می کند که به تنهایی و یا خود به خود بشکند و در برابر صدمات بسیار کوچک دچار شکستگی شود .

پوکی استخوان

پوکی استخوان به این علت بیماری خاموش گفته می شود که امکان دارد بدون این که نشانه ای از خود نشان دهد در طول سالیان سال تراکم استخوان های فرد به آرامی از بین می رود و فرد متوجه این مسئله نمی شود تا هنگامی که به صورت ناگهانی یک استخوان بشکند . در زنان سال های نخست بعد از یائسگی به این علت که دیگر هورمون استروژن تولید نمی شود و قطع ترشح هورمون استروژن به صورت یکباره و با آغاز یائسگی می باشد . اصولا قدرت استخوان بسیار سریع کم می شود و بعد به کندی پیش می رود اما با پروسه پوکی استخوان ادامه دارد در مردان کم شدن تراکم و قدرت استخوان بسیار کند رخ می دهد ولی در حالی که زنان به میزان ۴ برابر بیشتر این اتفاق می افتد . در مردان هم با بالا رفتن سن و کم شدن هورمون های جنسی پوکی استخوان بسیار کندتر از زنان آغاز می شود .

پوکی استخوان بیماری است که هیچگونه علائم و یا نشانه ای ندارد و علائم آن در کمتر مواقعی پیش می آید که دیده شود و همین موجب این می شود که بسیار سخت تشخیص داده شود و به نام بیماری خاموش همه افراد از آن یاد می کنند . اما اگر این بیماری گسترش پیدا کند نشانه های آن ظاهر می شود .

 افراد نیاز نمی اشد و تنها افرادی که واجد شرایط خاصی هستند می بایستی از این روش استفاده کنند . سنجش تراکم استخو روشی نوین برای پوکی استخوان می باشد  و نیازمند دستگاه بسیار مجهز و پیشرفته می باشد 

علائم پوکی استخوان

  • کوتاه شدن قد
  • شکستن بدون هیچ دلیل مشخصی که با کوچک ترین صدمه به استخوان ها مخصوصا در ناحیه کمر – لگن – یا مچ دست
  • کمر درد حاد و به صورت همیشگی در نقطه ای منحصر به فرد

تشخیص

معاینات پزشکی و سنجش تراکم استخوان کمک شایانی می کند تا تشخیص داده شود که آیا فرد احتمال این را دارد که به پوکی استخوان دچار شود یا خیر. پزشک به فرد کمک می کند تا برنامه ای برای شما ارائه دهد که بتوانید از این بیماری پیشگیری کنید .

چه عواملی موجب می شود که فرد به پوکی استخوان دچار شود

  • سن و جنسیت فرد
  • شروع شدن دوران یائسگی و یا متوقف شدن هورمون استروژن
  • سابقه خانوادگی : کسانی که پدر و مادر آن ها به پوکی استخوان دچار شده اند به میزان دو برابر بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند .
  • نژاد : برخی از نژادها همچون زنان اروپای شرقی و کسانی که در آسیای جنوبی شرقی هستند بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند .
  • استخوان های بسیار کوچک و ظریف : کسانی که از استخوان های کوچک و ظریف برخوردارند به دلیل وجود توده استخوانی کمتری بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند .
0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
trackback
سنجش تراکم استخوان | انواع دستگاه سنجش تراکم استخوان | تفسیر تست تراکم استخوان
۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۴:۴۲

[…] پوکی استخوان یک بیماری منتشر استخوانی است که به دلیل اختلالات کمی و کیفی که در بافت استخوان به جود می آید آن استخوان را مستعد شکستگی می کند. به طور طبیعی دانسیته استخوان یک نمایی پر از استخوان هایی که که به یکدیگر چسبیده اند و یک بافت بسیار محکم را به نام استخوان تولید می کنند. در فردی که دچار کاهش دانسیته استخوان استئوپوپنی یا استئوپروزیس شده باشد ترابکول ها بسیار نازک شده اند و می توانند دچار شکستگی استخوان حتی با ضربه های کوچک شوند. […]

trackback
آیا علائم نهفته پوکی استخوان را میشناسید؟|درمان پوکی استخوان| آزمایشگاه پوکی استخوان|
۱۴۰۲/۰۱/۲۱ ۱۳:۵۳

[…] بسیاری از افراد پوکی استخوان را مرتبط با سنین بالا بدانند و نگران آن نباشند. اگرچه […]