تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

هزینه ام آر آی

شما اینجا هستید:

ام-آر-آی

هزینه ام آر آی

ام آر آی چیست؟

ام آر آی یک تکنولوژی تصویربرداری غیر تهاجمی است که تصاویر سه بعدی آناتومی بدون استفاده از تابش را تولید می کند. این روش اغلب برای تشخیص بیماری، همچنین تشخیص و نظارت بر درمان استفاده می شود. ام آر آی مبتنی بر نوعی تکنولوژی پیشرفته است که سبب القای تغییرات  در جهت محور چرخش پروتون های موجود در آب که بافت های زنده را تشکیل می دهند، می شود.

 

ام-آر-آی-لگن
ام-آر-آی-لگن

ام آر آی چگونه کار می کند؟

ام آر آی ها از یک آهن ربای قوی استفاده می کنند که می تواند یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد کند و پروتون ها را در بدن به هم پیوند دهند. هنگامی که یک جریان رادیویی از بیمار عبور می کند، پروتون ها تحریک می شوند و از تعادل خارج شده و در برابر کشش میدان مغناطیسی قرار می گیرند. هنگامی که میدان رادیوفرنسی خاموش است، حسگرهای ام آر آی قادر به تشخیص انرژی آزاد شده به عنوان پروتون ها با میدان مغناطیسی هستند. زمان برای پروتون ها برای مقابله با میدان مغناطیسی، و همچنین مقدار انرژی آزاد شده، بسته به محیط زیست و ماهیت شیمیایی مولکول ها تغییر می کند. پزشکان می توانند تفاوت بین انواع مختلف بافت ها را بر اساس این خواص مغناطیسی بیان کنند.

 

برای به دست آوردن یک تصویر MRI، بیمار در داخل یک میدان مغناطیسی بزرگ قرار می گیرد و در طول فرآیند تصویرسازی بیمار باید آرام باقی بماند تا تصویر را تار نکند. همچنین ممکن است ماده کنتراست (اغلب حاوی عنصر گادولینیم) به بیمار قبل از ام آر آی یا در طول انجام آن تزریق شود تا سرعت سرعت همپوشانی پروتون ها با میدان مغناطیسی افزایش یابد. با افزایش این سرعت تصاویر نیز روشن تر می شوند.

 

کاربرد ام آر آی چیست؟

اسکنرهای MRI به ویژه برای تصویر کردن قطعات غیر استخوانی یا بافت نرم بدن مناسب هستند. آنها از توموگرافی های کامپیوتری (CT) متفاوت هستند و از اشعه یونیزاسیون مضر پرتوهای اشعه ایکس استفاده نمی کنند. مغز، نخاع و اعصاب، و همچنین عضلات، رباط ها و تاندون ها با ام آر آی بسیار واضح تر تصاویر به دست آمده توسط اشعه ایکس و CT دیده می شود. به همین دلیل ام آر آی اغلب برای بررسی آسیب های زانو و شانه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ام-آر-آی-دست
ام-آر-آی-دست

در مغز، ام آر آی می تواند بین ماده سفید و ماده خاکستری متفاوت باشد و همچنین می تواند برای تشخیص آنوریسم و ​​تومور مورد استفاده قرار گیرد. از آنجا که MRI از اشعه ایکس یا تابش دیگری استفاده نمی کند، این روش برای زمانی که تصویربرداری های مکرر برای تشخیص یا درمان به خصوص در مغز ضروری است بسیار مناسب می باشد. البته هزینه ام آر آی از سی تی اسکن یا تصویربرداری با اشعه ایکس گران تر می باشد.

همچنین یک نوع ام آر آی تخصصی، به نام تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی   (fMRI)  وجود دارد که برای مشاهده ساختارهای مغز و تعیین مناطق فعال مغز (مناطقی با مصرف اکسیژن بالاتر) در طول وظایف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این برای پیشبرد درک سازماندهی مغز مورد استفاده قرار میگیرد که برای ارزیابی وضعیت عصبی مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض ام آر آی

اگرچه ام آر آی از اشعه مضر ایکس برای تهیه تصاویر استفاده نمی کند ولی  میدان مغناطیسی می تواند بر روی اشیای آهنی، برخی از فولاد ها و دیگر اشیای مغناطیسی اعمال شود در این صورت قدرت میدان مغناطیسی به قدری بالاست که می تواند یک صندلی چرخدار را در سراسر اتاق بچرخاند بنابراین بیماران قبل از ام آر آی باید پزشکان خود را از هر نوع فلز یا ایمپلنت در بدن آگاه کنند.

هنگام انجام ام آر آی باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

۱-   افراد دارای ایمپلنت، به ویژه افرادی که در بدن خود آهن دارند مانند دستگاههای ضربان ساز، محرک های عصب واگن و… نباید وارد دستگاه ام آر آی شوند.

۲-   به دلیل نویز با صدای بلند حتی تا ۱۲۰ دسیبل در برخی از اسکنرهای MRI، ممکن است نیاز به حفاظت از گوش داشته باشد.

۳-   در مورد بیماران مبتلا به نارسایی شدید کلیوی که نیاز به دیالیز دارند توصیه می شود که ماده کنتراست را در زمان ضروری دریافت کنند و پس از اسکن کردن باید دیالیز را انجام دهند تا ماده حاجب از بدن خارج شود.

۴-   در مورد بارداری در حالی که تاکنون ام آر آی هیچ اثری روی جنین نداشته است اما توصیه می شود که ام آر آی به عنوان یک اقدام احتیاطی به خصوص در سه ماهه اول بارداری که اندام های جنین در حال تشکیل شدن است، انجام نشود. همچنین در صورت استفاده از ماده کنتراست، می تواند وارد جریان خون جنین شود .

 

هزینه ام آر آی

هزینه ام آر آی با توجه به عواملی مانند نوع ام آر آی، نوع بیمه و… تعیین می گردد. جهت اطلاع دقیق از هزینه ام آر آی می توانید با شماره های مندرج در سایت مرکز نماطب، مرکز ام آر آی در تهران تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

5 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احسان میری
احسان میری
۱۴۰۱/۱۱/۰۴ ۱۴:۵۹

طرف معز از افتاده است یه لطفت به ام ارای معرفی کنید ممنون

قاسم
قاسم
۱۴۰۱/۱۰/۱۴ ۰۲:۰۰

سلام هزینه برای دیسک کمر چقدر عکسبرداری اش

جواد احمدی
جواد احمدی
۱۴۰۱/۰۵/۰۲ ۱۶:۴۸

ببخشید هزینه MRI زانو بدون بیمه چقدر می‌باشد