تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

هر آنچه باید در مورد سونوگرافی بارداری بدانید!

شما اینجا هستید:

هر آنچه باید در مورد سونوگرافی بارداری بدانید

هر آنچه باید در مورد سونوگرافی بارداری بدانید!

سونوگرافی، دستگاهی که امروزه تبدیل به یک ماشین همه کاره شده است. دستگاهی که انتظارات منطقی و غیرمنطقی زیادی از آن وجود دارد. باورهای نادرستی از سونوگرافی وجود دارد. برخلاف تصور عموم سونوگرافی علاوه بر کاربرد آن در بارداری در موارد بسیار زیاد دیگری کاربرد دارد. اما بسیاری از سونوگرافی ها در حین دوران بارداری انجام می شود. سونوگرافی های دوران بارداری نه تنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است بلکه می تواند برای پدر و مادر بسیار خوشایند نیز باشد زیرا می توانند با استفاده از سونوگرافی صدای قلب جنین خود را بشوند.

کاربردهای مختلف سونوگرافی

  • سونوگرافی های دوران بارداری
  • بررسی آسیب های احشا در بیماران ترومالی
  • بررسی و تشخیص بیماری های رحم و تخمدان عفونت های لگنی
  • بررسی مشکلاتی مانند مثانه، کلیه ها، کبد و طحال
  • تشخیص بیماری های شکمی و دستگاه گوارشی انواع فتق ها و کیسه صفرا
  • بررسی تیروئید
  • بررسی عروق

آیا سونوگرافی می تواند موجب بروز زردی در جنین شود؟

برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که سونوگرافی می تواند در بروز زردی در جنین موثر باشد. اما در واقع هیچ مطالعه  ثابت شده ای وجود ندارد که بتواند نشان دهد یکی از دلایل زردی بعد از تولد در نوزادان سونوگرافی می باشد.

آیا سونوگرافی سه بعدی جنین مضر است؟

سونوگرافی سه بعدی و یا حتی چهار بعدی در موجموع مطالعاتی که انجام گرفته نشان داده است که سونوگرافی هیچ عارضه خاصی برای جنین ندارد. اما این موضوع دلیل نمی شود که مدام و به صورت پی در پی برای انجام سونوگرافی اقدام کرد.

هر آنچه باید در مورد سونوگرافی بارداری بدانید
هر آنچه باید در مورد سونوگرافی بارداری بدانید

سونوگرافی تعیین جنسیت جنین

دختر یا پسر؟ یکی از موضوعات بسیار مهم برای والدین دانستن جنسیت جنین می باشد و پدر و مادر می خواهند هرچه زودتر بدانند جنسیت جنینشان چیست. دقت داشته باشید بهترین سن برای دانستن جنسیت جنین ماه پنجم بارداری یا هفته بیستم می باشد که می توان در این زمان با قاطعیت بیشتری جنسیت جنین را تشخیص داد. مواردی مانند شنیدن صدای ضربان قلب و نوع صدای قلب هیچ ارتباطی با جنسیت جنین ندارد.

جنسیت جنین از زمان لقاح تعیین می شود. حدود هفته هفتم، اندام های جنسی جنین مانند، تخمدان ها و بیضه ها شروع به شکل گرفتن در شکم می کنند. اندام های جنسی و تناسلی زن و مرد در این مرحله شبیه به یکدیگر به نظر می رسند زیرا آنها از یک ساختار مشابه مشتق شده اند. حدود هفته ۹ پسران و دختران شروع به رشد متفاوت می کنند. اگر شما مشتاق هستید که بدانید جنین شما دختر است یا پسر باید تا حدود هفته ۱۷ ام صبر کنید. این زمانی است که اندام های تناسلی به اندازه کافی برای دیده شدن در سونوگرافی رشد کرده اند.

کدام متخصصان می تواند سونوگرافی انجام دهند؟

سونوگرافی یک دستگاه تشخیصی می باشد و هر پزشکی حق این را دارد که از هر وسیله کمک تشخیصی برای کمک به بیمار خود استفاده کند. اما برای اینکه یک سونوگرافی دقیق و درست انجام شود و از دقت تشخیصی آن مطمئن شوید باید حتما به یک رادیولوژیست مراجعه کنید. هیچ کسی به انداژه یک رادیولوژیست با پیچیدگی های آن آشنا نیست.

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها