تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی سینه

شما اینجا هستید:

سرطان پستان

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی سینه

سرطان سینه

سینه تشکیل شده از بافت های فیبری پشتیبان، لوب هایی با بافت غذه ای، بافت چربی و مجراهایی که شیر را به بیرون هدایت می کند. هنگامی که سلول های سینه به صورت غیر قابل کنترل رشد می کنند، تشکیل تومورهای بدخیمی می دهند. این تومورهای معمولا در مجراهایی که شیر را در زمان شیردهی به نوک سینه منتقل می کنند، ایجاد می شود. احتمال ایجاد تومورهای بدخیم در غدد تولید کننده شیر نیز وجود دارد. سرطان سینه هرچه سریع تر تشخیص داده شود درمان آن آسان تر و احتمال حفظ سینه بیشتر است.

بعضی از تومورهای در سینه به آرامی رشد می کنند و بعضی دیگر تهاجمی هستند و به سرعت رشد می کنند. بعضی از سرطان ها نسبت به هورمون های استروژن و پروژسترون حساس هستند، اما در بعضی از آنها پروتئین های خاصی تکثیر می شود. درمان مناسب با سرطان با توجه به ویژگی ها و نوع سرطان و احتمال عود آن انتخاب می شود.

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی سینه

امروزه آمار افراد مبتلا به سرطان سینه رو به افزایش است. برای تشخیص سرطان سینه روش های مختلفی از جمله آزمایش و تست سینه ها، ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی و … وجود دارد. اما این سوال مطرح می شود که ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی سینه؟

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که ماموگرافی که روشی برای تشیخص سرطان سینه می باشد خود عامل بوجود آمدن سرطان می باشد. استفاده منظم و متعدد از ماموگرافی ۴ درصد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. به گفته محققان ماموگرافی تست خوبی برای سنجش سرطان سینه نمی باشد زیرا در این تست سینه های زنان تحت فشار زیادی قرار می گیرد و بعد از آن در معرض تابش اشعه ی سرطان زا قرار می گیرد. در تست ماموگرافی، ابتلا به سرطان سینه تنها در ۵۰ درصد از مبتلایان زیر ۵۰ سال قابل تشخیص است.

تست های بهتری برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد که از آن جمله می توان به سونوگرافی پستان اشاره کرد. اگر در سینه خود احساس توده کردید سونوگرافی یکی از مناسب ترین روش های برای تشخیص سرطان سینه می باشد. در واقع هر یک از روش های ماموگرافی، ام آر آی، سونوگرافی و … تست هایی برای بررسی و تشخیص سرطان در اندام های بدن می باشد و برای تشخیص توده در بدن نیاز به چنین تست هایی می باشد.

در سونوگرافی سرطان سینه، به دلیل اینکه تومورها باعث افزایش جریان خون می شوند، علاوه بر انسجام و قوام توده و وجود کلسیم در آن، جریان خون نیز بررسی می شود. حساسیت سونوگرافی در حدود ۸۰ درصد می باشد و این ثابت می کند که سونوگرافی سینه از ماموگرافی دقیق تر است.

سرطان پستان
سرطان پستان

علائم و نشانه های سرطان سینه

ذکر این نکته ضروری است که بیشتر توده های موجود در سینه سرطانی نیستند. گاهی اوقات نشانه ها و علائم مربوط به سرطان پستان علل دیگری دارد. در زیر به برخی از علائم سرطان سینه اشاره می شود:

  • ضخیم شدن، قرمز شدن یا فرو رفتگی پوست سینه
  • درد یا ورم سینه
  • ورم یا توده در غده لنفاوی مجاور زیر بغل
  • وجود توده یا برجستگی در سینه
  • فلسی شدن یا پوسته پوسته شدن، پوسته ریزی یا تغییر رنگ دور نوک سینه
  • تغییر شکل، اندازه و ظاهر سینه
  • انقباض و تورفتگی نوک سینه

از دیگر خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی نماطب

سونوگرافی تشخیص بارداری

سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی کلیه ها و مجاری ادرار

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها