تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

عملکرد دستگاه سی تی اسکن

شما اینجا هستید:

عملکرد دستگاه سی تی اسکن
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  عملکرد دستگاه سی تی اسکن

  امروزه با ماشینی شدن زندگی و افزایش انوع بیماری ها روش های مختلفی جهت تشخیص و درمان آنها وجود دارد. یکی از این روش ها سی تی اسکن می باشد. طی سی تی اسکن صدها پرتو اشعه ایکس به نواحی مورد نظر تابیده می شود. اشعه ایکس در واقع حالتی از تشعشع الکترو مغناطیسی است که از نور مرئی انرژی بیشتری دارد و از اشعه گاما انرژی کمتری دارد. جهت آشنایی با کاربرد و مزایای اشعه ایکس در علم پزشکی با ما همراه باشید.

  کاربرد اشعه ایکس در پزشکی

  تششعات اشعه ایکس به اندازه ای قدرتمند اند که قادر هستند از میان بسیاری از مواد مختلف که حالت نیمه شفاف دارند عبور کند. بیشترین کاربرد اشعه ایکس در موارد پزشکی می باشد. با استفاده از اشعه ایکس می توان از اندام هایی چون استخوان ها تصویربرداری کرد بدون اینکه صدمه ای به آن اندام ها وارد گردد. البته استفاده از اشعه ایکس ممکن است به اندام های تناسلی یا بافت تیروئید اختلالاتی ایجاد کند. به همین خاطر است اغلب برای جلوگیری از این گونه آسیب ها در هنگام استفاده از اشعه ایکس از ورقه های سربی استفاده می شود.

  زمانی که اشعه ایکس به ماده ای می رسد در واقع با الکترون های آن ماده برخورد می کند. گاهی اوقات اشعه ایکس همه انرژی خود را به ماده منتقل می کند یعنی ماده همه انرژی اشعه ایکس را جذب می کند گاهی هم ممکن است اشعه ایکس تنها قسمتی از انرژی خود را به ماده بدهد و مابقی این انرژی از ماده عبور کرده و پخش شود. میزان این خروجی ها بستگی به تعداد الکترون هایی دارد که ممکن است اشعه ایکس با آنها برخورد کند. هرچه ماده چگالی بیشتری داشته باشد و یا عدد اتمی بالاتری داشته باشد احتمال برخوردهای بیشتر هم وجود دارد. در واقع عدد اتمی بیشتر یعنی الکترون بیشتر.

  استخوان ها دارای چگالی زیادی هستند و به مقدار زیادی کلسیم در آنها وجود دارد به عبارت دیگر عدد اتمی بالایی دارد. برای همین است که تشعشات اشعه ایکس را کاملا جذب می کند. اما بافت های نرم بدن چگالی بالایی ندارد و عمدتا متشکل از عناصری با عددهای اتمی پایین هستند. بنابراین بیشتر اشعه ایکسی که به بافت های نرم مانند ریه ها و عضله ها نفوذ می کند در فیلم تیره تر به نظر می رسند. تصویری که از طریق اشعه ایکس گرفته می شود تنها در شرایط به خصوصی قابل استفاده است. در واقع زمانی که اشعه ایکس از بدن عبور می کند در بین راه با اتم های زیادی برخورد می کند و آن چیزی که روی فیلم ثبت می شود نشان دهند تمام آن برخوردها است. برای دقیق بودن عکس گرفته شده باید این تصاویر از زوایای مختلف و از دور تا دور بدن گرفته شود و از همه آنها برای درک بهتر تصویری از داخل بدن استفاده گردد.

  عملکرد دستگاه سی تی اسکن
  عملکرد دستگاه سی تی اسکن

  مزایای سی تی اسکن

  اگر تنها یک بار از اشعه ایکس استفاده شود می توان با مشاهده توده ای سفت و غیر معمول متوجه تغییر چگالی در بافت یا ارگان یک فرد بیمار شد اما نمی توان متوجه شد که این توده چه میزان عمیق و بزرگ است. حال اگر از زوایای مختلف این تصویر برداری با اشعه ایکس انجام شود، جایگاه و شکل دقیق تومور تشخیص داده می شود.

  نحوه عملکرد دستگاه سی تی اسکن

  اشعه ایکس به شکل مخروطی از بدن بیمار عبور داده می شود و ذرات اشعه به دور بیمار چرخانده می شود و در بیشتر موارد این چرخش به صورت مارپیچی و از بالا تا پایین بدن را طی میکند. در عین حال از منبع انتشار اشعه تمام این مسیر مارپیچی ردیابی ثبت و ضیط می شود. سی تی اسکن به شکل مارپیچی اطلاعاتی همه جانبه و دقیق از ارگان های داخلی ایجاد می کند. تصویری که تمام  جزئیات آناتومیک تومورها و لخته های خونی و حتی عفونت ها را در بدن بیمار نشان می دهد.

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به این پست
  guest

  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها