تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

سی تی اسکن مغز

شما اینجا هستید:

سی-تی-اسکن-مغز

سی تی اسکن مغز

آیا می دانید سی تی اسکن مغز برای تشخیص خونریزی های مغزی و سایر مشکلات مغزی به کار می رود؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی آزمایش سی تی اسکن مغز بپردازیم.

سی-تی-اسکن-مغز
سی-تی-اسکن-مغز

سی تی اسکن مغز چیست؟

سی تی اسکن(CT SCAN)  یک روش تصویر برداری غیر تهاجمی است که از که از ترکیبی از اشعه ایکس و رایانه برای تولید تصاویر افقی یا عمودی از بدن استفاده می کند. سی تی اسکن تصاویر دقیقی از هر بخش از بدن از جمله استخوان، ماهیچه، مغز و سایر اندام ها را نشان می دهد.

انواع  خونریزی های مغزی در سی تی اسکن

در سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده می شود و قاعده سی تی اسکن این است که هر چقدر بافتی اشعه ایکس بیشتری جذب کند، آن بافت سفیدتر دیده خواهد شد بنابراین ناحیه خونریزی مغز سفید رنگ دیده خواهد شد.

بسته به اینکه خونریزی در کدام قسمت از مغز یا پرده مننژ اتفاق بیفتد شدت آن متفاوت خواهد بود.

به طور مثال اگر خونریزی در ناحیه اپیدورال اتفاق بیفتد یعنی  لایه بالایی و رویی مننژ.  چون این قسمت حاوی شریان است وقتی خونریزی در این قسمت اتفاق بیفتد احتمال اینکه خونریزی وسیع تر باشد بیشتر است.

نوع دیگری از خونریزی مغزی مربوط به ناحیه زیرین اپیدورال می باشد که ساب دورال نامیده می شود. این قسمت حاوی ورید است  در نتیجه خونریزی ورید نسبت به خونریزی شریانی اپیدورال با وسعت کمتری همراه خواهد بود.

نوع دیگر خونریزی مغزی که در سی تی اسکن قابل شناسایی می باشد خونریزی در داخل بافت مغز می باشد. این قسمت در حالت نرمال  باید در سی تی اسکن سیاه رنگ باشد ولی در صورتی که سفید رنگ باشد نشان دهنده خونریزی داخل مغزی می باشد.

نوع دیگری خونریزی مغزی هم خونریزی زیر عنکبوتی یا ساب آراکوئید است که معمولا به علت آسیب های مغزی اتفاق می افتد.

آیا سی تی اسکن برای مغز مضر است؟

چون سی تی اسکن مغز با تابش اشعه ایکس در دوزهای بسیار پایین انجام می شود بنابراین احتمال خطر در آن بسیار پایین است ولی توصیه می شود هر گونه تصویر برداری از مغز در صورت ضرورت و با تجویز پزشک انجام شود.

آیا سی تی اسکن لخته های خون در مغز را هم نشان می دهد؟

برخلاف سایر تکنینک ها، سی تی اسکن و ام آر آی می توانند لخته ها و رگ های خونی در داخل سر از جمله در قسمت های بافت نرم، استخوان ها و مغز را نشان دهند. همچنین سی تی اسکن اغلب می تواند اندازه و مکان های ناهنجاری مغزی ناشی از تومور، نقص در عروق خونی، لخته شدن خون و سایر مشکلات مغزی را نشان دهد.

انجام سی تی اسکن مغز چقدر طول می کشد؟

این آزمایش حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می برد که بیشتر این زمان برای آماده سازی بیمار جهت انجام سی تی اسکن می باشد.

علائم تومور مغزی چیست؟

تومور مغزی می تواند در سلول های مغز ایجاد می شود یا در قسمت های دیگر ایجاد شده و تا قسمت های مختلف مغز هم گسترش یابد. در صورتی که تومور رشد کند می تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد بافت اطراف مغز شود. از نشانه های تومور مغزی سردرد، تهوع و مشکلات دیگر می باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهنام فرزان فر
بهنام فرزان فر
۱۴۰۰/۰۶/۳۰ ۱۵:۰۰

سلام وقت بخیر
هزینه سی اسکن سر چقدر هست؟