تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

سونوگرافی پستان

شما اینجا هستید:

سونوگرافی-پستان
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  سونوگرافی پستان

  سونوگرافی پستان یا اولتراسوند جهت مشاهده ارگان های درونی بدن استفاده می شود . این روش تصویربرداری مشابه به یک رادار و یا سونار عمل می کند .

  در طی سونوگرافی پزشک یا تکنسین نخست ناحیه ای که از پوست بیمار که قرار است تحت سونوگرافی قرار گیرد را با ماده ای لوبریکانت می پوشاند تا اصطکاک کم شود . و بعد مبدل اولتراسوند را روی بدن قرار می دهد که چیزی مشابه میکروفون می باشد و آن را روی پوست بدن عقب و جلو می کند . مبدل امواج صوتی را بدن انتقال می دهد و بعد پژواک امواج را جذب می کند . پژواک به ایجاد تصویری از ارگان ها و بافت های درونی بدن کمک می کند . به وسیله کامپیوتر این پژواک ها به تصاویری تبدیل می شود که روی مانیتور مشاهده می شود . به وسیله سونوگرافی پستان می توان این موضوع را متوجه شد که آیا توده پستانی حاوی کیست های مایع یا توده های جامدی مانند سرطان می باشد یا خیر . سونوگرافی پستان نیازی به هیچگونه آمادگی ندارد .

  در زمان سونوگرافی سینه یا پستان چه اتفاقی می افتد

  بیمار روی میز و یا تخت دراز می کشد . تکنسین ژل شفافی را روی پوست فرد می مالد تا به این اساس سنسور اولتراسوند آسان تر بتواند حرکت داده شود . و بعد سنسور روی پوست قرار می گیرد . تصویری از پستان روی اسکرین ویدئویی ظاهر می شود . تکنسین و یا پزشک سنسور را روی ناحیه که نیاز به معاینات پزشکی دارد به عقب و جلو حرکت می دهد . به همین ترتیب پزشک می تواند بافت های درونی را از زاویه های گوناگون مشاهده کند . بعضی مواقع اطلاعات به دست آمده از سونوگرافی باعث می شود کیست تخلیه شود و یا بیوپسی توده پستانی انجام شود . در طی این اتفاق پوست با الکل و یا دیگر ترکیبات ضد عفونی کننده تمیز می شود . امکان دارد پزشک کمی بی حسی موضعی همچنین تزریق کند . ولی اگر داروی بی حس کننده تزریق نشود امکان دارد فرد کمی درد را احساس کند .

  در مرحله بعدی به آرامی پزشک توده پستانی را به شکل نیشگون ثابت حفظ می کند و بعد سوزنی نازک را داخل توده پستانی می کند . سوزن به سرنگی اتصال یافته است . نونه به درون سرنگ وارد می شود . برای این که بتوان نمونه خوبی را دریافت کرد امکان دارد پزشک سوزن را به تعداد دفعات به درون توده پستان حرکت دهد .

  سونوگرافی پستان هیچ گونه خطری را برای فرد به وجود نمی آورد اگر سونوگرافی با بیوپسی همراه باشد امکان دارد اندکی کبودی در نواحی نمونه برداری رخ دهد . و نیز احتمال دارد اندکی کوفتگی همچنین پس از آن به وجود آید .

  سونوگرافی-پستان
  سونوگرافی-پستان

  بعضی از مواقع نتیجه بدون هیچ گونه فاصله زمانی ارائه می شود اگرچه یک تکنسین سونوگرافی را انجام داده  باشد امکان دارد فرد مدت زمانی به طول انجامد تا نتیجه ارائه شود و می بایستی صبر کرد تا متخصص رادیولوژی نتیجه را درایفت کند .

  چه مدت طول می کشد تا نتایج سونوگرافی پستان مشخص شود

  بعضی مواقع نتیجه به سرعت و بدون هیچگونه فاصله زمانی به بیمار گزارش داده می شود . اگر یک تکنسین سونوگرافی را انجام داده باشد امکان دارد بسیار سریع نتیجه را دریافت نکند و می بایست منتظر بود تا متخصص رادیولوژی نتیجه را گزارش دهد . اگرچه بیوپسی همچنین انجام شود باید در چندین روز آینده در جریان نتیجه قرار می گیرد . اگر نمونه دریافت شده نتیجه مبنی بر سرطان را نداشته باشد اما معینات پستان به وسیله سونوگرافی ازسوال همچنان سوال مشکوکی می باشد امکان دارد پزشک تست های بیشتری را همراه با نمونه برداری با سوزن بزرگ تر و یا نمونه برداری به وسیله جراحی به بیمار توصیه کند .

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به این پست
  guest

  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها