تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

سونوگرافی واژینال

شما اینجا هستید:

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال یکی از روش هایی است که توسط آن اعضای تناسلی زن ارزیابی می شود . یکی از اساسی ترین موضوعاتی که در بیماری های زنان تشخیص به موقع بیماری های زنان می باشد که قادر است از مبتلا شدن به بیماری های زنان و انواع سرطان های خاص در زنان پیشگیری کند . سونوگرافی واژینال به جراح کمک چشمگیری می کند تا همه موارد موجود در واژن و رحم و نواحی لگن بررسی شود .  به همین دلیل به آن سونوگرافی واژینال گفته می شود چون به وسیله واژن می توان این اعضا را مشاهده کرد . استفاده از این سونوگرافی هیچگونه خطری ندارد و روشی معمولا غیر تهاجمی می باشد .

آمادگی های لازم برای سونوگرافی واژینال

برای انجام سونوگرافی واژینال هیچ آمادگی نیاز نمی باشد تنها قبل از آزمایش می بایتسی مثانه خالی باشد . اگر فرد از تامپون استفاده می کند باید آن را بردارد . اگر در دوران قاعدگی باشد هیچگونه مشکلی ندارد و به صورتی برای بررسی مشکلات زنانه و زایمان دروان قاعدگی فرصت بسیار مناسبی برای سونوگرافی واژینال می باشد . توصیه می شود حتما از لباسی راحت استفاده شود تا راحت تر بتوان به قسمت ناحیه تناسلی دسترسی پیدا کرد .

در زمان سونوگرافی واژینال چه اتفاقی می افتد 

بعد از اینکه مثانه خالی شد پزشک از بیمار تقاضا  دارد که لباس پایین تنه خود را در بیاورد و لباس منحصربه فردی بپوشد . و بعد می بایستی بر روی صندلی مخصوصی دراز بکشد . و بعد ملافه ای جهت پوشاندن فرد روی آن قرار می دهد و بعد پاها را باید خم کرد و دستگاه مبدل را وارد واژن فرد می کند . یک لایه حفظ کننده روی دستگاه مبدل قرار دارد و ژل روان کننده ای گرم روی دستگاه قرار داده می شود تا آسان تر درون واژن می شود و بعد تصویرهایی از درون واژن و لگن گرفته می شود .

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

می توان به جای سونوگرافی واژینال از سونوگرافی شکم استفاده کرد . در این آزمایش می بایستی دو یا سه لیوان آب به مدت ۳۰ دقیقه قبل از انجام سونوگرافی انجام شود و می بایستی مثانه پر باشد . در سونوگرافی شکم از دستگاهی مبدل استفاده می شود . در این حالت آب گرم همراه با ژل روی بدن مالیده می شود و دستگاه مبدل روی شکم حرکت های چرخشی می کند . سونوگرافی می بایستی به وسیله یک فرد متخصص به وسیله از دستگاه مبدل صورت گیرد . دستگاه مبدل امواج سونوگرافی را انتقال می دهد و بعد این امواج به دستگاه سونوگرافی بر می گردد و تصاویری تهیه می شود . در این آزمایش می توان تصویرهایی از درون لگن و واژن گرفت . سونوگرافی واژینال اصولا ۱۵ الی ۳۰ دقیقه زمان به خود اختصاص می دهد . برخی مواقع پزشک از فرد می خواهد تصویر را به رادیولوژیست یا متخصص زنان ارائه دهد . اصولا پزشک اطلاعات مشاهده شده در تصویر را در اختیار فرد قرار می دهد .

سونوگرافی واژینال فاقد خطرات می باشد . در این روش از امواج صوتی جهت گرفتن تصویر استفاده می شود و هیچگونه پرتویی وجود ندارد . اگر بیمار باردار باشد و کیسه آب فرد پاره شده باشد اما درد زایمان دارد بهتر است سونوگرافی واژینال انجام نشود چون احتمال دارد جنین دارای عفونت شود .  اگر فرد باردار باشد و افتادگی جفت یا خونریزی واژینال دارد توصیه می شود سونوگرافی واژینال انجام ندهد چون باعث می شود خونریزی بدتر شود .

سونوگرافی واژینال چه مزیت هایی دارد

داخل شدن دستگاه مبدل به درون واژن تصویرهایی واضح از درون واژن و لگن به فرد می دهد . این تصویرها به بیمار و پزشک کمک شایانی می کند تا ارزیابی های لازم را انجام دهد و در صورتی که مشکل وجود داشته باشد درمان لازم را تجویز کند .

سونوگرافی واژینال چه کاربردهایی دارد

 • بررسی دردهای حاد لگن
 • مشکلات و اختلالات قاعدگی
 • آزمایشات برای تخمدان پلی کیستیک
 • ارزیابی های بارداری های خارج از رحمی
 • ارزیابی مشکلات ناباروری در زنان
 • تشخیص خونریزی های غیر نرمال و غیر عادی
 • ارزیابی توده های تخمدانی و کیست تخمدان
 • ارزیابی توده های سرطانی در رحم
 • ارزیابی چسبندگی رحم

سونوگرافی واژینال در بارداری چه کاربردی دارد

 • بررسی مواردی مانند سقط جنین های مکرر و یا جنینی که در معرض خطر می باشد .
 • شنیدن صدای ضربان قلب جنین در رحم مادر
 • مشاهده و ارزیابی جفت
 • مشاهده و ارزیابی دلیل خونریزی
 • پایش بزرگ شدن در روزهای اولیه بارداری
 • رویت رحمی که تغییر می کند و یا زایمان زودتر از زمان خود .

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مینا
مینا
۱۳۹۷/۰۹/۲۷ ۱۶:۴۵

ببخشید دخترای باکره هم می تونن این سونوگرافی رو انجام بدن؟ به پردشون صدمه نمی زنه؟