تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

سونوگرافی بارداری دو قلو

شما اینجا هستید:

سونوگرافی بارداری دو قلو

سونوگرافی بارداری دو قلو

سونوگرافی بارداری دو قلو مسئله ای است که بسیاری از مادران را درگیر خود کرده است و همه به دنبال مراکزی هستند که بتوانند با اطمینان خاطر زیادی سونوگرافی بارداری دو قلو را انجام دهند .

بارداری دو قلو هنگامی که تخمک بارور می شود و در همان لحظه به دو قسمت تقسیم می شود به وجود می آید . اگر باروری به این طریق رخ می دهد موجب به دنیا آمدن دو قلوهای همسان می شود . اما اگرچه تخمک به همراه اسپرم های گوناگون بارور شود دو قلوهای غیر همسان حاصل می شود .

در حالی که متخصص به بارداری چند قلو تردیدی داشته باشد برای ارزیابی بیشتر سونوگرافی بارداری دو قلو را توصیه می کند . سونوگرفی بارداری دو قلو در سه ماهه اول بارداری برای مادر تجویز می شود . پس از تشخیص بارداری دو قلویی و یا چند قلویی پزشک قادر است همسان و یا غیر همسان بودن جنین را مشخص می کند . امکان دارد یک قل در بارداری از بین برود و اکثر به دلیل اختلالت کروموزومی به وجود می آید اگر در روزهای اولیه بارداری یک قل از بین برود نباید در رابطه با این مسئله نگرانی داشت چون هیچ خطری برای قل دیگر رخ نمی دهد .

چه دلایلی در دو قلو بودن بارداری دخیل هستند

 • بارداری در رده سنی بیشتر از ۳۰ سال اتفاق بیفتد .
 • خانم هایی که به روزهای یائسگی خود نزدیک هستند باردار می شوند امکان دارد بارداری دو قلویی درآن ها اتفاق بیفتد .
 • خانم هایی که دارای قدی بلند هستند نسبت به افرادی که قد کوتاهی دارند شانس بارداری دو قلویی بیشتری را دارند .
 • خانم های که وزن آن ها زیاد است و نسبت به قد خود دارای وزن بیشتری هستند این زنان بیشتر در معرض بارداری دو قلویی هستند .
 • خانم هایی که در خانواده خود سابقه دو قلو زایی و یا چند قلو زایی را دارند این افراد امکان دارد بیشتر به بارداری دو قلویی مبتلا شوند .
 • اگرچه خانمی برای بارداری از روش های باروری استفاده کرده باشد .

دو قلوهایی که باهم یکسان هستند یا آن هایی که یکسان نیستند نتیجه دو تخمک جداگانه هستند که به وسیله اسپرم های جدا گانه لقاح یافته اند . امکان دارد دو قلوها هر کدام دارای جفت – کیسه آب منحصر به فردی باشند . جفت های جنین همچنین می تواند به شکل چسبیده یا پیوسته در رحم قرار گرفته باشد و نیز جنسیت دو قلوها امکان دارد گوناگون باشند .

بارداری دو قلو به چه شکل هایی وجود دارد

 • دو قلوهای همسان که به علت نصف شدن یک تخمک به وجود می آیند که هر دو در یک جفت در رحم قرار می گیرد .
 • دو قلوهای غیر همسان که به علت باروری دو تخمک به صورت جدا جدا ایجاد می شود و هر کدام جفت مخصوص خود را دارند .
سونوگرافی بارداری دو قلو
سونوگرافی بارداری دو قلو

بارداری دو قلویی دارای چه علائم و نشانه هایی می باشد

 • خستگی بیش از حد : امکان دارد خانم باردار در روزهای اولیه بارداری خود دچار خستگی و درد حادی شود که می تواند از نشانه های بارداری دو قلو باشد .
 • استفراغ و حالت تهوع : بیشتر شدن دفعات استفراغ الخصوص در صبح که همراه با مشکلات گوارشی – نفخ – افزایش فشار خون باشد می تواند از علائم بارداری چند قلو باشد .
 • اضافه وزن : افزایش وزن و برجستگی شکم غیر عادی نسبت به زنان دیگر باردار دیده می شود .
 • افزایش بیش از حد ضربان قلب : ضربان قلب زن باردار به میزان زیادی شدت پیدا می کند و موجب خستگی سریع هنگام انجام فعالیت می شود .

زایمان زودرس : درد زایمان زودرس زودتر از زمان مشخص شده رخ می دهد .

دو قلویی در چه برهه زمانی تشخیص داده می شود

خانم باردار می بایست همیشه الخصوص در سه ماه اول بارداری تحت نظر پزشک باشد تا از موقعیت بارداری و سلامت جنین مطمئن شود . سونوگرافی بارداری دو قلو تنها ابزار تشخیص دو قلویی است که امکان دارد در پنجمین هفته به وسیله سونوگرافی واژن مشخص شود که در این مرحله تنها کیسه آب های تهی مشاهده می شود و در هفته ششم امکان دارد صدای قلب جنین ها شنیده شوند و یا جنین های کوچکی در ابعاد ۳ میلی متری مشاهده شوند .  اولین زمانی که می توان از بارداری دو قلو مطمئن بود بین هفته دهم و هفته سیزدهم بارداری می باشد در این مدت سونوگرافی به صورت قطعی صحت بارداری را مشخص می کند .

اگر شما به وسیله روش های درمان بارداری مانند کلومید یا آی وی اف یا و… باردار شده باشید  احتمال دارد شما در هشت هفته اول سونوگرافی را انجام دهید تا مشخص شود چند جنین در رحم خود دارید .

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها