تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن

شما اینجا هستید:

تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن

  رادیولوژی و سی تی اسکن دو روش تصویربرداری پزشکی هستند که هر کدام به نوبه خود عملکرد خود را دارند . همه افراد تا به کنون در زندگی خود با این دو روش برخورد داشته اند و اما مطمئنا هیچ یک از افراد به این فکر نیفتاده اند که اصلا این دو باهم چه فرقی دارند و تفاوت بین رادیولوژی وسی تی اسکن در چیست ؟ دراین مقاله ما برای هر کدام به شما توضیحاتی را ارائه داده ایم .

  در رادیولوژی اشعه ی ایکس بسیار کم از بدن عبور می کند و بدین وسیله از بخشی از بدن تصویربرداری می شود تا آسیب هایی همچون شکستن یا در رفتن استخوان ها یا بیماری هایی همچون پوکی استخوان – عفونت یا تومورها ارزیابی شود .

  وسایلی که تراکم دارند مانند استخوان جلوی آن ها را می گیرند و در عکس رادیولوژی سفید دیده می شود . کارشناس رادیولوژی تصویرهایی که گرفته است را ارزیابی می کند و گزارشاتی را اراده می دهد تا بتواند به تشخیص بیماری کمک کند .

  رادیولوژی چه فوایدی دارد

  • بررسی آسیب های وارد شده
  • جهت معاینات اولیه با هزینه بسیار کمی همراه است

  سی تی اسکن

  سی تی اسکن نوعی از رادیولوژی می باشد که که ۵ الی ۲۰ دقیقه به خود زمان اختصاص می دهد و هیچ گونه دردی در آن احساس نمی شود . این نوع رادیولوژی به همراه اشعه ایکس و کامپیوتر همراه است تا بتواند تصویری از بدن دریافت کند . سی تی اسکن توانایی این را دارد که در آن قسمت از استخوان – بافت های نرم و رگ های خونی تصویربرداری کند . عکس های سی تی اسکن تمامی اطلاعات دقیق استخوان یا صدمات وارد شده را به کارشناس رادیولوژی ارائه می دهد و روشی مناسب برای تشخیص بسیاری از بیماری های سینه و ریه و نیز سرطان می باشد .

  دستگاه سی تی اسکن به همراه یک مجرا می باشد که از قسمت جلو به عقب نازک می شود و کمتر موجب ترس و اضطراب بیمار می شود . کسی که بدن بزرگی دارد امکان دارد در دهانه دستگاه سی تی اسکن نتواند قرار گیرد و احتمال دارد هر وزنی هم نتواند روی میز متحرک آن قرار بگیرد . سی تی اسکن همچون رادیولوژی هیچگونه دردی را برای فرد به وجود نمی آورد اما بیمار به اجبار در معرض اشعه قرار می گیرد . سی تی اسکن در بیشتر موارد برای خانم های حامله و کودکان تجویز نمی شود مگر این که بسیار نیاز باشد  .

  سی تی اسکن چه فوایدی دارد

  • از استخوان ها – بافت نرم و رگ های خونی تصویربرداری انجام می شود
  • نمایش آسیب های استخوانی
  • بررسی اختلالات سینه و ریه ها
  • تشخیص سرطان ها
  • تصویربرداری از کسانی که دارای وسایل فلزی در بدن خود بدون مغناطیس هستند

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به این پست
  guest

  1 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها
  trackback
  بررسی روش های تصویربرداری | انواع روش های تصویربرداری پزشکی
  ۱۴۰۲/۰۵/۱۹ ۰۸:۳۶

  […] تفاوت رادیولوژی و سی تی اسکن […]