تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

اهمیت سونوگرافی در بارداری

شما اینجا هستید:

اهمیت-سونوگرافی-در-بارداری

اهمیت سونوگرافی در بارداری

آیا انجام سونوگرافی حاملگی ضروری می باشد؟

ضرورت سونوگرافی بارداری چیست؟

در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت سونوگرافی در بارداری مطالبی را برایتان ارائه نماییم پس در ادامه با ما همراه باشید.

اهمیت-سونوگرافی-در-بارداری
اهمیت-سونوگرافی-در-بارداری

چند بار باید سونوگرافی بارداری انجام شود؟

انجام حداقل ۲ تا ۳ بار سونوگرافی حاملگی ضروری می باشد و نیاز است خانم ها به این مساله توجه کنند تا پروسه بارداری را به خوبی گذرانده و نتایج خوبی به دست آورند.

نخستین سونوگرافی بارداری

نخستین بار برای زمانی است که خانم پس از تست بارداری متوجه می شود که باردار است و نیاز است سونوگرافی اولیه ای را بین هفته ششم تا هشتم بارداری انجام دهد برای اینکه متخصص زنان اطمینان یابد که ساک حاملگی در داخل رحم است و قلب جنین تشکیل شده است و حاملگی پوچ نباشد. این سونوگرافی اولیه در واقع تایید می کند که بارداری سالم و نرمال است یا خیر.

سونوگرافی غربالگری بارداری

در مرحله دوم، سونوگرافی است که در تست های غربالگری انجام می شود که معمولا در هفته دوازدهم تا سیزدهم بارداری انجام می گیرد که ضروری می باشد. این سونوگرافی برای تعیین میزان ضخامت پشت گردن جنین و استخوان بینی به منظور اثبات یا عدم اثبات ناهنجاری های کروموزوم انجام می گیرد.

سونوگرافی سه بعدی

در نهایت معمولا هم یک سونوگرافی سه بعدی می تواند در هفته هجدهم تا بیست و دوم بارداری برای تشخیص و یا رد آنومالی های جنینی انجام شود که ممکن است برخی از خانم ها از عوارض سونوگرافی سه بعدی هراس داشته باشند ولی بهتر است بدانید در این سونوگرافی از امواج فراصوت استفاده می شود که هیچ عوارضی ندارد. برخی مادران نگران هستند که انجام طولانی مدت سونوگرافی سه بعدی می تواند موجب ایجاد ضایعات پوستی در جنین شود ولی نباید نگران باشند زیرا چنین مشکلی با انجام این سونوگرافی به وجود نمی آید و برعکس این سونوگرافی آنومالی می تواند مشکلات بسیاری از جنین را نشان دهد.

بنابراین انجام این ۳ سونوگرافی بارداری ضروری می باشد و خانم ها می توانند بدون نگرانی آنها را انجام دهند.

دلایل انجام سونوگرافی بارداری به دفعات مکرر چیست؟

گاهی در یک خانم باردار به دلیل شرایط ویژه ای که برایش پیش می آید شاید لازم باشد به دفعات سونوگرافی برایش تکرار شود. که این الگو برای همه خانم های باردار یکسان نیست.

به طور مثال ممکن است خانمی به دلیل صدای غیرطبیعی ضربان قلب جنین لازم باشد اکوی قلب جنین هم برایش انجام شود یا سونوگرافی بارداری به دلیل اختلال در رشد جنین یا داشتن شک در اختلالات رشد جنین در دفعات متعددی انجام گیرد و رشد جنین رصد شود بنابراین در موارد خاص برای تشخیص آنومالی یا اختلالات خاص و یا تعیین رشد نرمال جنین واقعا ضروری باشد که سونوگرافی حاملگی به دفعات تکرار شود و این مورد باید مطابق صلاحدید پزشک معالج بیمار باشد.

گاهی اوقات در اواخر بارداری قبل از زایمان هم پزشک به دلیل اینکه به وزن طبیعی جنین شک دارد ممکن است صلاح بداند سونوگرافی بارداری را برای تعیین وزن جنین تکرار کند. به هر حال نگرانی نداشته باشید زیرا سونوگرافی به تشخیص بسیاری از مشکلات قبل از زایمان و گذراندن پروسه بارداری به خوبی کمک می کند.

نتیجه گیری

در این مقاله ابتدا به بررسی ضرورت سونوگرافی بارداری پرداختیم سپس انواع سونوگرافی های بارداری را بررسی کردیم. در نهایت باید گفت که انجام سونوگرافی از ضروری ترین کارها در دوران بارداری است که نیاز است ۲ تا ۳ بار در این دوران انجام گیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به این پست
guest

0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها