تهران، خیابان سپاه، بین پل چوبی و میدان سپاه، شماره 116

انواع ام آر آی

شما اینجا هستید:

انواع ام آر آی
فهرست مطالب این نوشتار
  Add a header to begin generating the table of contents

  برخی از کاربردهای MRI

  • ام آر آی مغز : در ارزیابی مغز و نخاع ، چشم،گوش و بسیاری از اعضای دیگری که در  این ناحیه وجود دارد ، ام آر آی مغز کاربرد دارد . لازم به ذکر است که برای اولین بارMRI از این روش در ارزیابی مغز  نخاع استفاده شده است  تاکنون ام آر آی کمک چشمگیری به متخصصین جراحان مغز و اعصاب کرده است . از این روش در تشخیص و صدمات  ناشی از تصادف یا برخورد جسم و تومورهای مغز – خونریزی ها و خصوصا سکته های مغزی   در بیمارانی که دارای ضعف ، دوبینی ، ضعف یکطرفه و دو طرفه بدن  استفاده شده می شود . در بعضی از اوقات برای اینکه بیماری تشخیص داده شود می بایستی از ماده گادولینیوم که ماده ای کنتراست زاست برای تصویربرداری استفاده شود.
  • ام آر آی ستون مهره ها: اصولا جهت بیرون زدگی یا پارگی غیر طبیعی دیسک در بیماران دارای علایِم تنگی کانال نخاعی و یا حتی دربیماران با درد مزمن یا حاد در ستون فقرات کاربرد دارد.

  علاوه بر این ، این نوع تصویربرداری گزینه خوبی جهت ارزیابی موقعیت صدمات و مشکلات عود کننده ستون مهره ها می باشد مخصوصا در بیمارانی که عمل جراحی ستون مهره ها را انجام داده اند این نوع ام آر بسیار کاربردی می باشد .

  • ام آر آی استخوان و مفاصل : در این نوع تصویربرداری موقعیت و وضعیت همه استخوان ها و مفاصل نسبت به هم و خصوصا وضعیت بافت های نرم  مانند عضلات و تاندونهایی که در دیگر مدالیته های تصویربرداری قابل بررسی دقیقی نیستند مورد بررسی قرار می گیرند .
  • حفره شکم: اصولا هنگامی که استفاده از سی تی اسکن و سونوگرافی جوابگوی نیاز پزشک در جهت تشخیص بیماری  درین ناحیه نیستند، از ام آر آی حفره شکم جهت بررسی کامل اندام های داخلی حفره شکم استفاده می کنند . مهم ترین و اساسی ترین کاربرد ام آر آی حفره شکم ارزیابی موقعیت کبد،کلیه ،غدد فوق کلیوی و پانکراس می باشد .
  • MRI    از عروق : جهت بررسی دستگاه گردش خون و بررسی وضعیت قلب و عروق می باشد . رگ‌‌‌‌های مرتبط با گردن (کاروتید) و مغز،محوطه شکم و لگن به ویژه رگ‌‌‌‌های مرتبط به کلیه‌‌‌‌ها درین روش قابل بررسی هستند این روش ترومبوزشریانی و وریدی و  تنگی  ها هم براحتی قابل شناسایی هستند.

  انواع ام آر آی
  انواع ام آر آی

  دستگاه MRI چگونه کار می کند ؟

  امواج هایی که در ام آر آی استفاده می شوند از امواج رادیویی و مغناطیسی تشکیل شده اند که برای فرد هیچ ضرری به وجود نمی آورد . پروتون هایی که در هسته ی اتم های بدن انسان قرار دارند مانند کره زمین در محور خود هستند ولی به همراه سرعت بسیار زیادی در حال چرخش می باشند و در نهایت یک میدان مغناطیسی در نواحی خود به وجود می آورند . دستگاه ام آر آی دارای یک میدان مغناطیسی بسیار قوی هستند . این میدان موجب می شود محور چرخش پروتون اتم ها در تمامی بخش های بافت بدن در ابتدای خط های میدان مغناطیسی دستگاه ام آر قرار گیرند و بعد امواج رادیویی ویژه و خاصی به سمت بدن بیمار تابانده می شود . این امواج که به صورت پالس ارسال می شوند موجب می شود تا محور چرخش پروتون ها به اندازه کمی تغییر کند . با تمام شدن پالس محور چرخش پروتون مجددا در خط های میدان های مغناطیسی قرار می گیرند این برگشت موجب می شود موج رادیویی جدیدی به وجود آید . و بعد این امواج رادیویی متشکل شده که از تک تک پروتون ها منتشر شده است توسط گیرنده های دستگاه ام آر آی دریافت می شود و به کامپیوتر ارسال می شود .

  0 0 رای ها
  امتیازدهی به این پست
  guest

  0 دیدگاه
  بازخورد (Feedback) های اینلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها